تبلیغات
دانشجوی دبیری فیزیك ورودی 91 - آشنایی با حجامت

پای پیاده ای دل تا کربلا سفر کن ...<-BlogDescription->

آشنایی با حجامت

 

حجامت

 حجامت نام یک روش درمانی است که به صورت ایجاد مکش در مواضع خاصی از بدن و خونگیری از آن مواضع انجام می شود. زمانی که بادکش به تنهایی انجام می شود حجامت "گرم و خشک" (dry cupping) و زمانی که بعد از بادکش بوسیله ایجاد خراش سطحی و بادکش مجدد از بدن خون گرفته می شود حجامت "تَر" (wet cupping) نامیده می‌شود.

درباره روش اجرای حجامت: در حجامت بعد از ایجاد بادکش و خراش سطحی بر روی پوست که نباید از اپیدرم و درم گذر کند طی سه الی پنج مرحله بادکش که به مدت 20-15 دقیقه به طول می انجامد حدود 40-50 سی سی خون گرفته می‌شود.(در حالی كه در خون دادن حدود500سیسی خون گرفته میشود یعنی حجامت برای افراد كم خون هم با تجویز پزشك امكان پذیره)

 

حجامت در درمان چه بیماری‌هایی موثر بوده و بهترین فصل برای انجام حجامت چه زمانی است؟

 تقریبا حجامت در تمام بیماری‌های جسمی و روحی بشر یا درمان کامل خواهد بود و یا به طور نسیبی بیماری را درمان می‌کند و یا لااقل به اثرگذاری بیشتر سایر درمان‌ها کمک خواهد کرد.

 

طی پژوهشهای انجام گرفته در شعب موسسه حجامت ایران، تاثیر درمان نسبی تا کامل حجامت بر روی حدود 200 بیماری به اثبات رسیده است که مهمترین آنها عبارتند از سردردهای عصبی و میگرن، فشار خون و رفع غلظت خون، جوشها و لکه‌های صورت، آسم و آلرژی، بیماری‌های پوستی و خارش بدن، آرتروز و رماتیسم مفصلی، سینوزیت، ضعف و ناتوانی جنسی و...

 

بهترین زمان برای انجام " حجامت پیشگیری" در برخی از روایات در اول فصل بهار و فصل پائیز است. همچنین هفتم تا بیست و یکم ماه قمری بهترین ایام ماه برای انجام حجامت است و همچنین در تمام ایام هفته به جز روز جمعه که انجام آن کراهت دارد، توصیه شده است.

 

در روایات نیز برخی از روزها برای حجامت بهتر توصیف شده اند که به ترتیب عبارتند از روزهای پنجشنبه ، سه‌شنبه ، دوشنبه و یکشنبه ولی برای حجامت درمانی اولین فرصت بهترین فرصت است.

 

چه افرادی نمی توانند حجامت کنند:

افرادی که با تعریف طب سنتی و طب اسلامی دچار غلبه شدید بلغم هستند،

کودکانی که از بدو تولد تا چهار ماهگی هستند،

 زنان باردار تا ماه چهارم بارداری

و زنانی که در ایام عادت ماهیانه هستند نمی‌توانند حجامت کنند..

نكته:

1-از حجامت در حال گرسنگى بپرهیزید.

2-بعد از حجامت از خوردن غذاهاى نمك‏ دار برای چند ساعت(ترجیحاً چند روزی) بپرهیزید، چون اگر این پرهیز مراعات نشود، بعید نیست كه انسان به بیمارى جرب دچار شود.

3-تا 12 ساعت هم مجاز به دوش گرفتم و استحمام نیستین.

4-بعد از حجامت خوردن آب انار بسیار سفارش شده(در واقع به كبد ك خون رو تصفیه میكنه كمك میكنه كارش  رو بهتر انجام بده)

5-بعد حجامت از انجام كار سنگین بپرهیزید.


اصلا درد هم نداره. ::
:: مرتبط با: علمی ,
نویسنده : Saeid
تاریخ : جمعه 1392/06/29